FEHÉR GYÖRGYRE EMLÉKEZÜNK
Az est folyamán vetítésre kerül Bárdos Károly – Fehér György: Csend (1968) ff. 12′,
valamint egy BETILTOTT dokumentumfilmje: Fehér György – Szekeres Péter: Lakógyűlés 1969. szeptember 13. 15 óra 20 perc, Budapest, XIII. kerület, Fóti út 44. (1969) ff. 40′
Fehér György (1939-2002) operatőr-rendezőre (középen)
Az est egyúttal az „Arcok iskolája – Találkozás(ok) Fehér György operatőr-rendezővel” című készülő kötet egyik beharangozó eseménye.
Bárdos Károly 1969-ben az Egyesült Államokba disszidált. Következő tervezett rövidfilmjük, A rakodó így már nem készülhetett el. Bárdos volt az első európai, akit felvettek az Amerikai Filmintézetbe. Szakmai tanácsadója John Cassavetes lett, aki 1974-ben megnézte – állítólag egyetlen szó nélkül, kétszer egymás után – a Csendet, amelynek társrendezője és operatőre is Fehér György volt. Cassavetes így fogalmazott: „Ez olyan volt, mint egy Rilke-vers, egy gyönyörű szép filmköltemény, amit nagyon megszerettem és a kedvenc kisfilmjeim között fogok rá gondolni, de ilyen gondolkodásmóddal egy fillért sem lehet kapni Hollywoodban!”
Fehér György Szekeres Péterrel a Magyar Televízió „Család és társadalom” című sorozatának keretében kezdte forgatni a Mi a probléma, Schwégerle bácsi? (Lakógyűlés, 1969) című dokumentumfilmet, amiben Budapest egy régi lakóépületének nyugdíjasai jönnek össze, hogy lakógyűlésen mondják el gondjaikat, s a megjelentekkel együtt kérjék a társadalom segítségét. A filmet zártkörű vetítésen látta mintegy 500 szakember és újságíró. A nyilvános bemutató előtt, 1970 nyarán a filmet betiltották, a kópia is eltűnt, csak 1988-ban került elő. Ez inspirálhatta Fehér György első főiskolai vizsgafilmjét (Öregek, 1969), amit eredetileg egy detoxikálóról szerette volna készíteni, de nem kapott engedélyt a forgatásra.
Ajánlott támogatás: 1.000 Ft