KÖNYVBEMUTATÓ

Események betöltése
  • Ez az esemény elmúlt.

KÖNYVBEMUTATÓ

K. HORVÁTH ZSOLT
– a beszélgetés résztvevői: Heindl Vera, Pörczi Zsuzsa, Teller Katalin, Tóth Fanni, valamint a szerző –

Az ebben a kötetben összegyűjtött írások születési helye valahol félúton van a „katedra” és a „barikád” között. Eme gyűjtemény nem szaktudományos közleményeket foglal magában, mint inkább a hazai és a nemzetközi egyetemi közéletben felbukkanó közpolitikai problémákra adott történeti magyarázatokat. Amikor ezek a szövegek születtek, már napirendben volt a hazai felsőoktatási szcéna átalakítása, mely úgy a hallgatókat, mint az oktatókat aggodalommal töltötte el. A globális felsőoktatás-ipari átalakulások ugyanis már akkor is aggályokat ébresztettek azokban, akik úgy vélték, hogy az egyetemnek nem feltétlenül célracionális pénztermelő ipari ágazatnak, mint inkább a Wilhelm von Humboldt által lefektetett eszméknek kellene többé-kevésbé megfelelnie.
Ezeket a gondolatokat azonban nemcsak a tudósok szűk közösségével kellene közölni, hanem célszerű volna a szélesebb nyilvánosság előtt közpolitikai kérdéssé formálni. Ez tehát „barikád” oldala. Az a pillanat, amikor a kutató vagy az oktató kilép megszokott környezetéből, s a szélesebb nyilvánosság előtt kell amellett érvelnie, hogy a régi magyar irodalom, a művészetfilozófia, a mikrotörténelem vagy a kortárs művészet tanulmányozása indirekt módon hozzájárul a kritikai gondolkodás fejlesztéséhez, s ezzel életben tartja a demokratizmus mégoly fontos szellemét. Az elmúlt bő tíz évben több olyan egyetemi érdekképviseleti csoport, közösség alakult, mely a fenti törekvéseket magának tudta, e sorok írója többnek is aktív tagja volt. Ezek közül azonban a 2011 és 2013 között működött Hallgatói Hálózat alapító tagjainak köszönhetek a legtöbbet, úgyszólván felmérni is nehéz lenne, hogy egyetempolitikai és szervezési kérdésekben mennyi mindent tanultam tőlük.

K. Horváth Zsolt társadalomtörténész, kritikus. A Collegium Budapest, Institute for Advanced Study és a PTE kommunikációs tanszékének munkatársa, a párizsi École des Hautes Études en Sciences Sociales doktorandusza. Az ELTE BTK kommunikáció szakának oktatója, majd a METU docense. Kutatási területe a kulturális formák és gyakorlatok társadalomtörténete a 20. századi Európában. Tanulmányai többek között a Századvégben, a BUKSZ-ban, az Aetasban, a Múltunkban, a Helikonban, a Világosságban, a Regióban és a Metropolisban jelentek meg. Önálló kötetei: Az emlékezet betegei. A tér-idő társadalomtörténeti morfológiájához (Kijárat, 2015), A bundátlan Vénusz (Prae, 2021), Mérei Ferenc, I–II. (Korall, 2021)
A belépés díjtalan (de minden támogatást köszönettel fogadunk).

 

2024 december 05

Részletek

Dátum: december 5.
Időpont: 18:00 - 22:00