ELŐHÍVÁS

Események betöltése
  • Ez az esemény elmúlt.

ELŐHÍVÁS

ÁTÉLTEM EGY ÉVSZÁZADOT – UTOLSÓ INTERJÚK FEJTŐ FERENCCEL
– Földes Anita kötetéről Jánossy Lajos, Németh Gábor, Reményi József Tamás és Vári György
beszélgetnek –

Fejtő Ferenccel Földes Anita Franciaországban élő újságíró készítette az utolsó interjúkat, amelyből 2013-ra könyv született a Scolar Kiadónál. Az Átéltem egy évszázadot című kötet egy izgalmas életút, a forrongó XX. század, titkok, szerelmek és a mai magyar közélet egymásba fonódó krónikája. A kötetben, amely Fejtő Ferenc életének utolsó interjúival, az elmúlt száz év történelméről ad személyes hangvételű áttekintést, egy rendkívül sokoldalú személyiség szemén keresztül láthatjuk a világot – amelynek így talán jobban megértjük működését. Megszólalnak Fejtő Ferenc családtagjai, pályatársai, munkatársai, közeli barátai, hölgyismerősei és politikusok is. Köztük Kertész Imre Nobel-díjas író, Romsics Ignác történész, Széchenyi Ágnes és Agárdi Péter irodalomtörténészek, Rockenbauer Zoltán egykori kulturális miniszter, Sujánszky Jenő ’56-os szabadságharcos, Méray Tibor és Schreiber Tamás újságírók is.
A kötetből részletet olvashatnak a Literán. Ajánljuk hozzá a Földés Anitával készített interjúnkat is, Hoztad a magnódat? címmel.
Fejtő Ferenc történész, kritikus, politológus, Széchenyi- és Pulitzer-díjas író, publicista, a Magyarság Hírnevéért Díj, a Nagy Imre Érdemrend, a Francia Becsületrend tiszti címének birtokosa, a 20. század egyik meghatározó gondolatformálója. Fiatal korában együtt dolgozott József Attilával, Örkény Istvánnal, Ignotus Pállal. Ismerte Radnótit, Bartókot, Babits Mihályt. A népi-urbánus vitában összetűzésbe került Illyés Gyulával és Féja Gézával. A Rajk-per koncepciózusságát elsőként leplezte le; sokat tett azért is, hogy Magyarországról, az 1956-os forradalomról Nyugaton hírt kapjanak, s reális képet alkossanak, életben tartva a forradalom céljait és szellemiségét. A francia állami hírügynökség, az AFP vezető Kelet-Európa- szakértőjeként nemcsak a hírügynökség teljes tudósítói hálózata, hanem külföldi diplomaták, sőt szovjetellenes titkosszolgálatok is ellátták információkkal. A magyar forradalmat illetően Fejtő valószínűleg a világon a legjobban értesültek közé tartozott. Hírelemzéseit a nyugati blokk számos országában átvették. Olaszul, franciául, angolul, németül és magyarul küldte politikai témájú elemzéseit az Egyesült Államoktól Japánig, a világ számos országába. Könyvei összesen tizennégy nyelven tizenhat országban jelentek meg – magyarra csak a rendszerváltás óta fordították le némelyiküket, addig szamizdatként terjedtek írásai.

A tervezett további témák sorrendben:
2. Vázsonyi Vilmos (Zeke-Hadas) : Egy fölösleges ember élete 3. Illyés Gyula: Naplójegyzetek 1973-1974 4. Tolnai Ottó: Költő Disznózsírból 5. Spiró: Amíg játszol
Esőnap nincs, de a változtatás jogát fenntartjuk!
Az Előhívásról bővebben: http://www.litera.hu/dosszie/elohivas
A sorozatról részletesen: http://www.litera.hu/hirek/naplok-memoarok-kezdodik-az-elohivas-uj-szeriaja
Litera – az irodalmi portál * http://www.litera.hu/ * litera@litera.hu
A Litera és a Nyitott Műhely közös sorozata, az Előhívás eddigi tizenkét évadában, hat év alatt (2008-tól 2014 tavaszáig) összesen 54 beszélgetésre került sor a Nyitott Műhelyben
A program az NKA támogatásával jött létre.
A belépés díjtalan.

2016 január 13

Részletek

Dátum: 2016. 01. 13.
Időpont: 19:00 - 21:00

Helyszín

Nyitott Műhely

Ráth György utca 4.
Budapest, 1123 Magyarország

Weboldal megnyitása

Szervező

Nyitott Műhely
Email: