Film: A HÁZ /felújított diplomafilm, 1963/
Könyv: 27 MÉTER ELSZABADULÁS /AB OVO Kiadó, 2018/
– a szerzővel Pataki Judit, a kiadó főszerkesztője beszélget –
A ház /diplomafilm, 1963/
Megszólalt a telefonom, egy kedves kollégám hívott: B. Révész László, mert húsz évet késve most látta VHS átírás közben a Cikász és a hallópálmák című filmemet és úgy érezte el kell mondania, hogy jól sikerült dolgozatnak tartja. Örültem neki, ez tipikusan „ami késik az nem múlik” eset, a véleménye sokat jelent nekem. Érdekes dolog, mert annak idején nagyon jó kritika jelent meg a filmről, pozitiv visszhangja volt a szakmában és a befogadók körében és mégsem talált el mindenkihez, mert aki dolgozott, mint ahogy Laci is, – fontos és kemény dokumentumfilmeket forgatott -, nem ért rá filmeket nézni. A művek szendergésükből olykor felébrednek és megmutatják rejtett értékeiket. Jártam már így regényemmel is, az Ígéret című első kötetem több mint 15 éve jelent meg és mostanában kaptam egy lelkes levelet egy olvasótól, aki most emelte le a polcról és nem bánja, mert az élmény erős és friss volt. Most digitalizálják a helytelen raktározás miatt tönkrement A HÁZ című diplomafilmemet, ettől függetlenül megkeresett a film egyik szereplője, egy szép bakfis, aki szeretné a filmet megmutatni az unokáinak. Akkor még nem tudtam, hogy sikerül-e a vetíthető állapot elérése, és most örömmel értesithetem, hogy 55 évvel a forgatás után szeptember 21.-én a Nyitott Műhelyben megnézheti. A véletlenek néha megtévesztően szabályszerűen következnek be.
Ezt az estet és a tizenötödik kötetem megjelenését születésnapi ajándéknak tekintem, jó érzés, hogy nyolcvanadik születésnapomon a diplomafilmemet és új könyvemet a
HUSZONHÉT MÉTER ELSZABADULÁS
című kötetemet mutathatom be, létezésemet igazolva.
Miért történt így? Véletlenül vagy szándékosan?
És akkor megtörtént. Átszakadt minden vasakadály, a silbakok lelkileg is összetörtek, acéloszlopok hajoltak meg, üvegtáblák hullottak szikrázó morzsákra, szép volt ugyan, de hiába, ostornyeles lámpák tértek ki döbbenten, és a vonat kifutott az utcára, előre, át a virágok kővázáin, lezakatolt a lépcsőkön, szaladt az utcán, menekültek a rémült emberek, elengedték egymás kezét, a vonat nekik esett, akár egy eszét vesztett fenevad, és aztán bódultan, kábán megtorpant.
Eddig tartott a lázadás. A hírneves elszabadulás. De akkor is, egyszer mégis sikerült, ha csupán 27 métert is, de megtette. Sín nélkül. Mozdony nélkül. Menetrend nélkül. Kalauz nélkül. Utasok nélkül.
Az eset valójában 1962. október negyedikén, 14 óra 21 perckor történt. Pontosabban akkor ért véget, mert a történés maga korábban kezdődött…
/Részlet a kötetből…/
A könyv az előadás után 500 Forintos kedvezménnyel megvásárolható.
Ha jelzed az igényedet, korábbi könyveimből is választhatsz.
Oláh Gábor (1938, Tapolca) Balázs Béla díjas filmrendező. Megközelítőleg 60 játékfilmet, dokumentumfilmet, televíziós műsort készített. Tűzzománc és fotó kiállításaival külföldön is többször szerepelt. 2003-tól szépirodalmi tevékenységet folytat: novellái, regényrészletei rangos irodalmi folyóiratokban jelennek meg, hangjátékait a Bartók Rádió rendszeresen bemutatja. Dokumentumfilmjei pl: Kíváncsiság (1965), Társbérlőnk az ecetfa (1972), Szombat 14 óra 10 perc (1972), Gettó (1974), játékfilmjei pl.: Fogjuk meg és vigyétek (1978), Cikász és a hallópálmák (1989), hangjátékai pl.: Telkemen az Erzsébet híd, Utasok, Sötétkamra, Paprikás Marcsa, regényei: Ígéret (Tevan, 3003), Gumikötél (Noran, 2006), Guga, Az ítélet nem jogerős (Novella, 2009), Katóka (Novella, 2009), Díszbogár (2011), Holnap más leszek (2012), Ahogy megcsillan (2012), Ne nézz a harmonikásra (2015), Az a kő ott a keretben (2016), Valaki hiányzik (2017), 27 méter elszabadulás (2018)
A belépés díjtalan.