TONY RICHARDSON: EGY CSEPP MÉZ
Egy csepp méz /A Taste of Honey/ – fekete-fehér, feliratos, angol filmdráma, 110 perc, 1961, rendező: Tony Richardson, író: Shelagh Delaney, forgatókönyvíró: Shelagh Delaney, Tony Richardson, zeneszerző: John Addison, operatőr: Walter Lassally, vágó: Antony Gibbs, szereplők: Jo – Rita Tushingham, Helen – Dora Ryan, Peter – Robert Stephens, Geoffrey – Murray Melvin, Jimmy – Paul Danquah, tanár – Eunice Black, Bert – David Boliver
A híres angol „free cinema” legemlékezetesebb filmjeinek egyike, az angol filmművészet modern klasszikusa, A HOSSZÚTÁVFUTÓ MAGÁNYOSSÁGA párdarabja. A film poézisa egy füstös nagyváros „ázottarcú szegényeit” hozza baráti közelbe. Hőse egy néger matróztól teherbe esett csúnyácska lány, aki megszüli gyermekét, és összeköltözik egy furcsa, homoszexuális fiúval. Testvérként szeretik egymást. Ekkor feltűnik a lány örökifjú, bohém és zsarnokoskodó anyja… Tony Richardson remekműve a legköltőibb angol film. Ember és környezetrajz, mindennapok és röpke szerelmek: minden hiteles benne. A keményen realista rendező azonban meg tudja teremteni a líra valóságon túli világát is. Másfél óra fekete költészet, egyetlen olcsó megoldás, egyetlen hamis hang nélkül.
A filmklubot vezeti: Harmat György filmkritikus
Harmat György filmkritikus, filmesztéta. Már bölcsészkari szakdolgozatát is filmről írta (Bergman: Szenvedély). Volt a Magyar Televízió film- és programszerkesztője. 1998-99-ben a Magyar Hírlap filmkritikusa. Szerkesztett, lektorált filmtárgyú könyveket. Színházról is ír. Legjelentősebb publikációs fóruma a Filmvilág (A realizmus csele, Előítélet a börünk alatt – Pasolini, Kizökkentek az időből – Maár Gyula, Ha a szellem szabad stb.), a Filmkultúra (Az erdő mégsem háza a harmóniának – Kézdi-Kovács Zsolt, Ha az élet színjáték – Fassbinder, Ferreri mester meséi, Hópehely, tollpihe, élet és halál – Steve McQueen: Éhség stb.) és a Librarius online kulturális magazin (Robert Wilson ereje stb.). Tanulmánya jelent meg (Godard: hogyan rombol és épít?) a JLG/JLG – Jean-Luc Godard dicsérete, avagy a filmművészet önfelszámolása című kötetben.
További vetítések:
December 14. – François Truffaut: A férfi, aki szerette a nőket
Január 11. – Lars von Trier: Táncos a sötétben
Belépődíj: 900 Ft (Önkéntes jegyszedő kerestetik.)