Március közepén ismét összeült a Hazai Attila Irodalmi Díj zsűrije, hogy eldöntse, ki nyeri idén az 5 éve elhunyt író emlékére alapított, jelentős összeggel járó elismerést. A nagy bejelentés április 22-én, a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon várható.
A Kortárs Írói Alapítvány Hazai Attila Emlékére 2012 őszén, az író halálának évében jött létre édesanyja, Hazai Éva kezdeményezésére. Az alapítvány célja a hagyaték gondozása mellett, hogy évente elismerésben és támogatásban részesítsen egy-egy pályakezdő vagy középgenerációs írót, aki Hazai Attilához hasonlóan szuverén, újító, kísérletező és kockázatvállaló szerző, jelentős művel hívta már fel magára a figyelmet, és akire szintén jellemző a társművészetek iránti nyitottság, fogékonyság. Az alapítvány Hazai Attila emlékére 2016-ban díjat alapított, amit elsőként Bartók Imre nyert el.
Az alapítvány elnöke Garaczi László, a kuratórium tagja továbbá Németh Gábor és Podmaniczky Szilárd. Az általuk felkért zsűri tagjai 2017-ben: Bartók Imre (az előző évi díjazott), Berta Ádám, Nagy Gabriella, Parti Nagy Lajos, Szegő János és Szilasi László. A díjazott kiválasztása során az alapítvány kuratóriuma egy közös szavazattal vesz részt a döntésben.
Az alapítvány által létrehozott Hazai Attila Irodalmi Díj 1.000.000,- forint pénzjutalommal jár egy magát megnevezni nem kívánó támogató jóvoltából, átadására minden évben Hazai Attila születésnapja alkalmából kerül sor.
A kuratórium a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon hozza nyilvánosságra, hogy ebben az évben ki veheti át a Hazai Attila Irodalmi Díjat.
A bejelentésen sor kerül Szabó Gábor Jelenlét nyomokban című Hazai Attila-monográfiájának bemutatójára (kiadó: Kalligram, a könyv megjelenését a Kortárs Írói Alapítvány Hazai Attila Emlékére támogatta). Vendég a szerző, moderátor: Berta Ádám.
A program ideje és helye: 2017. április 22. 11:00 óra, Szabó Magda terem
(Millenáris Park, Budapest 1022, Fény u. 20-22.)
A bejelentést megelőzően a Literán interjúsorozatot olvashatnak, melyben néhány elismert kritikust többek közt a lehetséges esélyesekről, valamint a kortárs irodalom „szuverén, újító, kísérletező és kockázatvállaló” szerzőiről és tendenciáiról kérdeztünk.
Hazai Attila (1967—2012) Budapesten született, 1992-ben végzett az ELTE Bölcsészettudományi karán, angol szakon. Dolgozott angoltanárként, szinkrondramaturgként, szinkrontolmácsként és reklámszövegíróként. A Link Budapest című internetes folyóirat szerkesztője volt. 1990-től publikált irodalmi lapokban, antológiákban. 2000–2004 között a Szépírók Társaságának alelnöke volt.
„Önazonos volt az élete minden fontos pillanatban, ez akár tanítássá is válhat. Kívánni csak azt tudom mindenkinek, hogy minél többször találkozzon ezzel az élettel.” (Németh Gábor)
Könyvei:
Feri: Cukor Kékség, kisregény, Cserépfalvi kiadó, 1992, Balassi kiadó, 1997; franciául: Le bleu du sucre, Chantal Philippe fordítása. Esprit des Peninsules, 1998.
Szilvia szüzessége, novellák, József Attila Kör—Balassi kiadó, 1995.
Budapesti Skizo, regény, Balassi kiadó, 1997; németül: Budapester Schizo, Farkas Móka fordítása. Schafer Verlag, 1999.
(Soros Feri álnéven:) A világ legjobb regénye, regény, Berman Books—Reálszisztéma Dabasi Nyomda, 2000.
Szex a nappaliban, novellák, 2000, Balassi kiadó
A maximalista (és más írások), novellák, 2015, Magvető Könyvkiadó
Műfordítások:
Raymond Carver: Nem ők a te férjed, novellák, Kalligram, 1995 (Barabás Andrással, Fazekas Péterrel, Matolcsi Gáborral, Pintér Annával, Puszta Dórával, Rupp Anikóval, Vajda Rózával)
Walter Kirn: Ujjszopó, regény, Atheneum 2000 kiadó, 2001. (Berta Ádámmal)
James Frey: Millió apró darabban, regény, Atheneum 2000 kiadó, 2003.
Anchee Min: Vörös Azálea (Kína lánya), regény, Ulpius-Ház, 2007. (Turai Katalinnal)
Színdarabok:
Barbara menekülése, Zalaegerszeg, 1994; Budapesti skizo, RS9 Színház, 1999; Irma kaparása, József Attila Színház, 2003.
Forgatókönyvek:
Rám csaj még nem volt ilyen hatással, játékfilm, Hunnia Filmstúdió, 1994; Cukorkékség, játékfilm, Duna műhely, 1998.
Zenekarok:
Pepsi érzés, Hazai ízek
Díjai:
Soros írói ösztöndíj, 1996; Móricz Zsigmond ösztöndíj, 2000; Drámaírói díj, József Attila Színház, 2003; Drámaírói ösztöndíj, Katona József Színház, 2004.
További információk, fotók, zenék találhatók Hazai Attila honlapján, ahol részletek is olvashatók Hazai Attila műveiből.
További információk, linkek:
Interjú Garaczi László íróval; a 2012. április 5-én váratlanul elhunyt íróra emlékezik Falcsik Mari, Garaczi László, Karafiáth Orsolya, Kőrösi Zoltán, Lengyel Péter és Nagy Gabriella; dosszié a Literán.
A belépés díjtalan.