ELŐHÍVÁS – EMLÉKEZETPANORÁMA

Események betöltése
  • Ez az esemény elmúlt.

ELŐHÍVÁS – EMLÉKEZETPANORÁMA

FENYŐ MIKSA: AZ ELSODORT ORSZÁG – NAPLÓJEGYZETEK 1944-1945-BŐL
című kötetéről beszélget a sorozat négy állandó szereplője: Jánossy Lajos, Németh Gábor, Reményi József Tamás és Sipos Balázs

“Második világháborús naplóból kevés akad, a Fenyő Miksa által jegyzett, most újra kiadott napló az egyik legismertebb mind közül. A szöveg 1946-ban jelent meg először, majd kereken negyven évvel később a Magvető kiadásában – némi húzással (csonkítással) – újra napvilágot látott. Semmiképp sem ismeretlen tehát Fenyő háborús naplója. Ennek ellenére kevéssé számon tartott és még kevésbé használt történelmi dokumentum, ahogyan a többi háborús napló is.” Gyáni Gábor, Holmi
Gergely Ágnes szerint „Fenyő Miksa háborús naplója érzékletes, jóslati erejű: »Nem igaz – idézi Jaross Andor nyilas belügyminisztert –, hogy a német birodalom háborús gépezete ráfeküdt Magyarországra. Mi magunk határoztunk álláspontunkról.« Fenyő bujkál a megszállás alatt, Szent Ágostont, Dosztojevszkijt, Goethét, Thomas Mannt olvas; tervezi a háború utáni kormányt, élén Bajcsy-Zsilinszky Endrével. A nagy érzékenységgel megírt naplónak mottója lehetne a romok és a holttestek között ez a sóhaj: »Budapest… Budapest… nem tudok beletörődni.«”
Radnóti Sándor írja róla: „Mint egy mai politológus, csak nagy kultúrával, négy nyelven gyűjtve híreket és álhíreket, Fenyő Miksa elemez, polemizál. A német megszállástól az oroszok bejöveteléig bujkál Budapesten, s azzal őrzi lelkét és elméjét, hogy krónikát ír. Rendkívüli dokumentum: nemcsak a rémtettek, gyilkos ostobaságok, valamint a – ritka – bátor jóság mindennapjairól, hanem a Horthy-korszakról, amely e tíz hónaphoz vezetett, valamint a nyelvvel való küzdelemről, hogy miképpen is lehet mindezt kifejezni.”
„Fenyő Miksa Magyarország német megszállása után tíz hónapon át bujkált, életveszélyben volt. Ez idő alatt írt naplójegyzeteiben a kényszerű tétlenséget alakította cselekvéssé. Szembe mer nézni a kérdéssel: hogyan juthatott az ország idáig? És van ereje mérlegelni: mit tehet Magyarország sorsa jobbra fordulásáért? Fenyő Miksa naplója megrázó kordokumentum, ugyanakkor ma is megszívlelni és követni való példája az állampolgári felelősségvállalásnak” – írja Márton László Fenyő Miksa művéről.
„Budapest… Budapest… nem tudok beletörődni. Egész múltam romokban”
írja Fenyő Miksa. De hosszabb részlet is olvasható a könyvből, az Olvass bele oldalán: “1944. június 22. | Egy Maugham-kötetet olvastam el. Helyesebben: lapoztam végig. Maupassant-iskola, mondottam. Egyebet nem is gondoltam, sem a Maugham-kötetről, sem pedig Freud amerikai előadásáról [Pszichoanalízis], melyen szintén végiglovagoltam. Freud is jó író, ezzel a megállapítással zártam le mai szellemi tevékenykedésemet. Fontosabb dolgok: kipróbáltam az íróasztal fiókos részét, ahová bújni készülök, ha a razzia jön. Biztos búvóhely, főleg ha a razzia nem jön rá.”

Az Előhívás 2015-2016-os „szemeszterei” az önéletírás, a memoárirodalom, a vallomások könyveiről szóltak. Az alanyi elbeszélés, a korban álló, annak életvilágáról tanúskodó epika erőteljes és gazdag vonulata a magyar irodalomnak; a visszaolvasások ebben az irányban keresnek utat. Amikor irodalomról beszélünk, akkor szükségképpen történelemről is, arról a közös tudástartományról, amely minden kulturális közösségnek a sajátja. Az emlékezet elfogult, az emlékező író egy bizonyos perspektívából lát és láttat; páratlan egyszeriségében korlátai és lehetőségei; a személyiség nagyepikáját, a történeti időt tereli mederbe, mondja el. A 2016-2017-es őszi-téli-tavaszi szemeszterben négy-négy epizódban a sorozat folytatódik. Ezúttal a napló és a határműfajú szövegek is helyet kapnak, alkalmat teremtve, hogy a magyar emlékezettörténet mai napig meghatározó művei szembesítsenek a jelenünkkel. A kérdések érvénye nem változott, a válaszok értelmezési rétegei gazdagodtak.
Esőnap nincs, de a változtatás jogát fenntartjuk!
További alkalmak:
április 12. Füst Milán: Naplók
május 10. Bereményi Géza: Önéletírás
június 14. Nádas Péter: Világló részletek
Az Előhívásról bővebben: http://www.litera.hu/dosszie/elohivas
A sorozatról részletesen: http://www.litera.hu/hirek/naplok-memoarok-kezdodik-az-elohivas-uj-szeriaja
A Litera és a Nyitott műhely másik sorozatáról, az Írómoziról bővebben: http://www.litera.hu/dosszie/iromozi
Esemény a Facebookon.
A program az NKA támogatásával jött létre.
A belépés díjtalan.

2017 március 08

Részletek

Dátum: 2017. 03. 08.
Időpont: 19:00 - 21:00

Helyszín

Nyitott Műhely

Ráth György utca 4.
Budapest,1123Magyarország

Weboldal megnyitása

Szervező

Nyitott Műhely
Email: