A MESSIANIZMUS TERAPIKUS HATÁSA KORNIS MIHÁLY „KOZMA” CÍMŰ ELŐADÁSA ALAPJÁN
KOZMA GYÖRGY VÁNDORKÁNTOR ELŐADÁSA
A mai világban a legtöbb ismerősünk ateista. Nagyon nehéz őszintén hinni azokban a gyakran lehetetlennek tűnő dolgokban, amit a vallások javasolnak.
Mégis, a nagyapám, aki apjához és őseihez hasonlóan rabbinak készült, rám hagyott /a testvére által/ egy alternatív pedagógiai módszert, ami segít abban, hogy őszinték tudjunk maradni, amikor a hagyományt őrizzük.
Ő ugyanis azt játszotta a gyerekeivel, hogy minden hetiszakasz mellé bemutatta nekik azt a történelmi konfliktust, ami ugyanennek a hetiszakasznak az olvasásakor egy-egy ősének – egy egy lubavicsi rabbinak, akit hívei messiásnak reméltek – az életében megakadályozta, hogy az Örök Szeretet és Örök Élet korszaka máris eljöjjön…
…azt javasolta a tanítványainak, hogy képzeljék el, hogy a Messziász eljön és segít feltámadni néhány olyan nem-zsidó vezetőnek, aki ezekben a történelmi helyzetekben szerepelt. Ez azt jelenti, hogy terápiában részesíti őket. Mégpedig úgy, hogy ha a múlt tipikus zsidóellenessége uralta érzelmeiket, akkor megmutatja nekik, hogy az ő kedvenc operáiban ugyanazok a dallamok szerepelnek, mint a heti bibliai szakaszban, és az operák érzelmi világa, szenvedélyei szintén szerepelnek a bibliai történetekben is.
Ennek a módszernek az az előnye, hogy őszintén, a kiváncsiságunk által ragad meg, és a mai vallás-ellenes korban megmutatja, hogy a vallás elsősorban egy érzelmeket kezelő terápiás módszer, különösen a zenén keresztül hat. Ráadásképpen az olyan nehezen hihető elemek, mint a Messziász és a Feltámadás (amelyet kisajátított egy utód-vallás) szintén a helyükre kerülnek: a Jövőbe.
Nem csak a régmúltról szól a Biblia olvasása, hanem a jövőben feltámadó őseinkre ható nem-zsidó királyok által, akik tanulják a jövőben, egészen újszerű módon hat ránk a jelenben is. (Hiszen hormonálisan örököljük őseink stresszeit és a stressz-csökkentő zenék felidézik azt a múltat, ami a messiási terápiában megszelidül a Jövőben.)
Így mi tudjuk, hogy mi a szerepünk: mi a Jövő hódolói vagyunk. (mert ez a szószerinti jelentése a jő-hodi, azaz „zsidó” szónak.)
részletek: orgcosmic.wordpress.com
/Kozma György/
Kozma György a hetvenes-nyolcvanas években a Xantus filmek szövegírója, a kilencvenes években megjelent két regénye (álmessiás témában) és 2010-ben egy e-bookja a fapadoskonyv.hu-n, s a Szépírók Társasága alapító szóvivő/alelnöke volt. Az ÉS és a Filmvilág kritikusa volt – az elmúlt 22 évben a Hócipő karikaturistája. Évtizedenként van képeiből kiállítása a Liget Galériában s állandóan látható egy képregény-pannója a FUGA alagsorában. Versei antológiában jelentek meg (Vető-Víg-Menyhárttal közösen az „Izzó Parázs” 84-ben, illetve a Múlt és Jövőben s a neten az Irodalmi Centrifugában és a poet.hu-n találhatók. Tavaly diplomázott kántorságból, jelenleg vándorkántorként járja az országot. Címszereplő volt Fischer Iván „Vörös tehén” c. operájában. Két húsz év körüli gyerek apja.
A belépés díjtalan.