TANÁR ÉS ISKOLA A XX – XXI. SZÁZAD MAGYAR IRODALMÁBAN
– a beszélgetés résztvevői: Csobánka Zsuzsa író, Szabolcsi János tanár és Szilágyi Márton irodalomtörténész, az est moderátora Szilágyi Zsófia irodalomtörténész –
A magyar irodalom legendás tanárfiguráiról is beszélgetni fogunk: a Tanár úr kéremtől az Aranysárkányig, a Nero és a VII. a-tól a Bébi, avagy az első szerelemig. (Szilágyi Zsófia)
Februárban új sorozat indult a Nyitott Műhelyben – minden hónap utolsó keddjén lábjegyzeteket
fűzünk irodalmi ügyekhez és művekhez.
Nem egyetlen műről vagy szerzőről beszélünk, hanem egy-egy jelenségről,
összekapcsolva kortársat és klasszikust, illetve az irodalomtörténészek, szerkesztők, írók és kritikusok szempontjait.
Harmadik alkalommal témánk: Tanár és iskola a XX – XXI. század magyar irodalmában. A beszélgetés résztvevői: Csobánka Zsuzsa író, Szabolcsi János tanár és Szilágyi Márton irodalomtörténész. Az est moderátora Szilágyi Zsófia irodalomtörténész.
„Nem tudok semmit. Ez elég különös, ha figyelembe veszem, hogy huszonnyolc éve állandóan tanítok. Nem mondom, ismerem Horatiust. Egy közepes latin szöveget, idegen szöveget is, fennakadás nélkül elolvasok. […] Mindent egybevetve, a filológiai tudásom semmi. Mentől tovább tanítok, annál kevesebbet tudok.” (Márai Sándor: Bébi vagy az első szerelem)
„Levette a szemüvegét, és megtörülte a szemét, mert neki is könny buggyant ki a pillái közül.
– Lennétek csak tanárok – mondta.
Erre egy kicsit mindenkiben megállott a nevetés.
Valóban, tanár lenni. Ennél nagyobb átkot nem mondhat senki. Ebben a világban.” (Móricz Zsigmond: Forr a bor)
„Nincs az a színész, az az ünnepelt hőstenor, kit oly élesen bírálnának a színházi kritikusok, ezek a fáradt, kiábrándult emberek. Az ő kritikusainak, a diákoknak a szeme kegyetlen volt, agya friss, ösztöne szűzien ősi. Nemcsak az óra alatt játszott nekik, hanem azután is, hogy elment haza, ők pedig gondolatban szövögették azt, amit láttak, hallottak tőle. Ennek az előadásnak sohase szakadt vége.” (Kosztolányi: Aranysárkány)
„Bekukucskáltam, Olgi néni a magyar balladairodalom egyik gyöngyszemének ritmikájára próbálta felhívni az osztály szíves figyelmét, szétzilált hajjal, extázisban csapkodta az első padot: „HAR!-madszor BE!-mene SZÉP!-gyönyörű MÁT!-ka…”, az osztály pedig engedelmes, egyhangú, méla bőgéssel, ritmustalan, mély fahangon hadarta válaszul: „amamó-mememe-mémömömű-máma”.(Garaczi László: Pompásan buszozunk)
Facebook ajánló: https://www.facebook.com/events/1469666919932864/
A további estek témái: Vannak-e Móricznak rokonai?
A rendezvényt támogatja: az NKA és a Summa Artium
A belépés díjtalan.